Головна » 2017 » Май » 22 » Шевченківські читання «Юнь шанує Кобзаря»
Шевченківські читання «Юнь шанує Кобзаря»

Сьогодні пам'ятний день - 22 травня 1861 року відбулось перепоховання Тараса Григоровича Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева. Помер 47-річний український поет у Санкт-Петербурзі, там його (на Смоленському кладовищі) спочатку і поховали. Але і друзі Тараса Григоровича, і численні шанувальники його творчості знали про палке бажання поета бути похованим згідно з його «Заповітом», написаним ще в 1845 році, на рідній землі – «Як умру, то поховайте мене на могилі серед степу широкого на Вкраїні милій...».

Після того, як п’ятдесят вісім днів прах Шевченка перебував у Петербурзі, його домовину, згідно із заповітом, за клопотанням Михайла Лазаревського, було перевезено в Україну й перепоховано на Чернечій горі біля Канева. Труну спочатку привезли до Києва, де з небіжчиком могли попрощатися усі охочі (особливо багато було тоді молоді). З Києва 8 (20 травня) 1861 року останки Кобзаря на пароплаві «Кременчук» перевезли до Канева. Дві доби домовина перебувала в Успенському соборі, а 10 (22 травня), після відслуженої в церкві панахиди, прах віднесли на Чернечу гору. Церемонія перепоховання великого Кобзаря перетворилася на справжнє, хоч і сумне, свято. Після церковної панахиди протоієрей виступив із прощальним словом, назвавши спочилого не тільки братом во Христі, але й справжнім і щирим батьком всього українського люду, а також першим, хто заступився за рідне слово українського народу. Потім труну винесли з церкви, поставили на козацький віз, накрили червоною китайкою, а замість волів впрягся люд. Везли хлопці і чоловіки, а потім навіть і дівчата – декілька верст. Дорогу, якою рухалася траурна процесія, устелили зеленим віттям, і вона була схожа на зелений килим. Попереду несли Кобзарів портрет, аби весь стрічний люд бачив того, про кого лише чув.

22 травня 2017 року в селищі Стара Синява біля пам’ятника Великого Кобзаря відбулися Шевченківські читання «Юнь шанує Кобзаря», організовані працівниками районної бібліотеки для дітей. В урочистому заході взяла участь заступник селищного голови Лакуста С.В. Завідуюча районної бібліотеки для дітей Зваричук Л.В. розповіла учнівській молоді про шлях Кобзаря із Санкт-Петербургу до Канева. Звучали вірші Великого Кобзаря з уст підростаючого покоління. На завершення заходу учасники поклали квіти до пам’ятника Т. Шевченкові.

Переглядів: 512 | Додав: Світлана | Рейтинг: 0.0/0