16 січня в Україні відзначається – Всеукраїнський день пам’яті Героїв-воїнів – «Кіборгів». Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України. “Кіборги” вистояли, не встояв бетон”, – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців.
Оборона Донецького аеропорту у 2014 році стала першою системною відповіддю України на агресію з боку російської федерації. Бої тривали з травня 2014 року до січня 2015 року. 21 січня 2015 року було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони.
Понад 242 дні українські захисники – військові, добровольці, медики і волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ і проросійських бойовиків, відстоюючи рідну землю. Під час оборони летовища, наша країна зазнала дуже великих втрат серед захисників. За офіційними даними загинули більше 200 військових. За стійкість і незламність українських захисників назвали «кіборгами».
Згідно спільного Наказу Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 20.01.2022 «Про День вшанування захисників Донецького аеропорту» на офіційному рівні щорічно 20 січня в Україні відзначається День вшанування захисників Донецького аеропорту.
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, у лютому 2022 року, «кіборги» знову зі зброєю у руках захищають Батьківщину.
День вшанування захисників Донецького аеропорту нагадує про жертви та внесок захисників, які віддавали життя заради свободи і незалежності своєї країни.
На згадку про безсмертний подвиг та пошану полеглих за Батьківщину героїв у читальному залі представлена викладка книг: «Ти – Герой України!» (С. Старостіна), «Нездоланні Герої – «Кіборги» Хмельниччини» (С. Старостіна), «Аеропорт» (С. Лойко, 2015), «Аеропорт» (С. Лойко, 2016), «Поле битви – Україна» (Колектив авторів), «На щиті» (І. Вовк), «Не оголошена війна» (Колектив авторів); журнал «Кіборги Хмельниччини» (Хмельницька обласна рада та Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва); тижневики «Колос» (№73-74, 2015, №59-60, 2016, №5-6, 2022).
В представлених книгах, відтворена узагальнена картина баталій, виявлені причини безпрецедентні стійкості захисників летовища, показано всю велич героїзму українських кіборгів, які самовіддано обороняли новий термінал ДАП. Інтерв’ю оборонців летовища і десятки ексклюзивних фото з місця подій, коментарі військових та експертів – усе це під обкладинкою непростих, але дуже важливих і правдивих книжок.
P.s. Також хочемо звернути вашу увагу на «Кіборгів Луганського аеропорту». В той час як історія про оборону Донецького аеропорту набула широкого розголосу в ЗМІ, те що відбувалося в Луганському аеропорту не було відомо більшості людей. Це була оборона важливої точки, на яку спочатку направили лише одну 80 бригаду. Адже тоді ніхто не знав, що це початок реальної війни з російськими військовими.
Бої за Луганський аеропорт — бойові дії, що точилися у 2014 році під час війни на сході України за встановлення контролю над летовищем Луганського міжнародного аеропорту. Українські десантники тримали оборону аеропорту з квітня 2014 року у повному оточенні без наземного сполучення. У липні українські війська пробили дорогу до летовища, розблокувавши його. Внаслідок серпневого наступу російських регулярних військ аеропорт повторно потрапив у оточення. Його будівлі були вщент зруйновані російською артилерією. У ніч на 1 вересня 2014 року українські захисники вийшли з руїн аеропорту, після 146 днів його оборони.
Більше про героїчні події можна дізнатись з книги «У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту» (Колектив авторів). |