Минуле кожної країни і кожної нації ототожнюється в історичній пам’яті поколінь з епохальними подіями, які з плином часу не втрачають актуальності, а також виховного і повчального значення. Такою подією в нашій історії стало створення Української козацької держави на чолі з Богданом Хмельницьким, якого в останні дні грудня 1648 року проголошено великим князем Руси. Великий гетьман започаткував нову епоху в боротьбі української нації за незалежність і створення самостійної держави на основі ідеї відродження Князівської Руси-України.
Богдан Хмельницький вважається одним із символів національної самосвідомості та боротьби за незалежність України. Історики вважають, що саме 09 січня у 1648 році Богдана Хмельницького обрали гетьманом Запорізької Січі.
Хмельницький – перший з козацьких ватажків, котрому офіційно було надано титул гетьмана.
Б. Хмельницький намагався розбудувати незалежну українську державу, укладаючи протягом свого правління союзи з Кримським ханатом та Московським царством.
Народився Богдан (Зиновій) Хмельницький 27 грудня 1595 (6 січня 1596) – 27 липня (6 серпня) 1657 в селі Суботів (нині Черкаська область, Україна, тоді Київське воєводство, Річ Посполита). Хмельницький походив він із дрібної української шляхти. Освіту здобув в одній із київських шкіл та у Львівській єзуїтській колегії. Із юнацьких років перебував на військовій службі.
У 1620 р. Богдан разом із батьком, чигиринським підстаростой Михайлом Хмельницьким брав участь у поході польського війська до Молдови проти турок. У битві під Цецорою батько загинув, а Богдан потрапив до турецького полону, із якого його викупили запорожці. Повернувшись з походу Б.Хмельницький вступив до реєстрового козацького війська, згодом став писарем. Брав участь у походах проти Кримського ханства, а в часи повстань 30-х рр. XVII ст. виступав на боці козаків.
В вересні 1647 р. Хмельницький розробляє план виступу проти Речі Посполитої.
Повстання повинно було розпочатись в листопаді 1648 р., за підтримки турецького султана та кримського хана. Однак плани повстанців було видано полякам. Хмельницького заарештували й кинули до в’язниці в Чигирині. Завдяки допомозі чигиринського полковника С. Кричевського та своїх друзів Хмельницький зміг втекти з-під варти і податися на Запорожжя.
На початку січня 1648 р. Хмельницький із загоном прибічників прибув на Запорожжя й розташувався неподалік Січі. Порозумівшись із козаками, що перебували в залозі на Січі, 25 січня 1648 р. він без бою оволодів нею. При цьому значна частина реєстровців вирішила підтримати повстанців. Ці події вважаються датою початку Національно-визвольної війни. Невдовзі відбулася козацька рада, на якій Б. Хмельницького було обрано гетьманом Війська Запорозького.
З нагоди чергових річниць: народження Богдана Хмельницького, створення Переяславської ради, обрання Богдана Хмельницького Гетьманом Війська Запорізького у читальному залі центральної бібліотеки оформлена книжкова виставка під назвою «Богдан Хмельницький – творець козацької держави».
На виставці представлено літературу з історії життя і діяльності гетьмана, художні твори про Б. Хмельницького, що надає змогу користувачам бібліотеки розширити свої знання про славетного українського гетьмана. |