Старосинявська центральна бібліотека

  • Stormy coast

    Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut

  • Splash!

    Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut

"Мій рідний край – життя мого перлина"

«Мій рідний край – життя мого перлина»

Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку «Мій рідний край - життя мого перлина», на якій представлено книги поетів-земляків про історію Старосинявщини від давніх часів до наших днів, легенди, фольклор, звичаї та традиції краю.

 

 

«З любов’ю до рідного краю, матері,
землі починається людина».

                                Михайло Стельмах 

 

 

     

Старосинявщина – це наша земля, рідний край з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею і, зрозуміло, мудрими, талановитими людьми. На нашій землі і пам’яті народній навічно переплелись героїчне минуле і сучасне.

  

Рідна земля - це колиска, яка качає нас на хвилях життя. Вона підхоплює, коли ми падаємо, вкриває від усіляких негараздів і життєвих колотнеч, вчить нас людській доброті, взаємодопомозі, відданій дружбі і вірному коханню. А любити землю своїх батьків неможливо, коли не знаєш її історії, духовних витоків. Протягом усього свого життя людина зберігає у своєму серці любов до землі, де вона народилася і людей, що її заселяють. А земля Старосинявська славиться родючими чорноземами, смарагдовими лісами. Золотисті лани, щедрі вишневі та яблуневі сади є справжнім багатством нашого краю.

Любов до Батьківщини починається з любові до рідного краю. Любов до Батьківщини - це, перш за все, любов до місця, де ти народився, сказав перше слово, зробив перший крок, виріс, знайшов вірних друзів, зустрів перше кохання, ступив у доросле життя.

Куди б не закинула тебе доля, священним буде це місце, в яке завжди хочеться повертатися. Зветься воно малою Батьківщиною.

Любов до Батьківщини є в серці кожного з нас. Просто хтось це відчуває гостріше і глибше. Інші ж у кругообігу повсякденного життя не замислюються про це. Але якщо біда чорним крилом накриє рідну землю, кожен стане патріотом Вітчизни. Коли ціла країна спаплюжена ворогом, горить у вогні, стогне від болю, зяє в німому крику воронками від вибухів снарядів і бомб, тоді всі «я» зливаються в одну потужну силу опору. Кожен патрон дорожче останнього шматка хліба. Кожен літр пального для танка або літака цінується вище останнього ковтка води. А Батьківщини честь дорожче життя. І це дійсно так!

Малі Батьківщини зливаються в цілу країну, до якої кожен її громадянин відчуває піднесені почуття — патріотизм, гордість, захоплення. Подорослішають юнаки та дівчатка і розлетяться по світу в пошуках кращого життя. Багато з них осядуть на чужині, створять сім'ї, бізнес. Проживуть життя насущними проблемами. І раптом настане той момент, коли спогади про Батьківщину щемом прохопляться в серці. У вухах задзвенить дзвін маленької сільської церкви, загомонить налите стиглим зерном колосся на вітрі, заливчасто заспівають солов'ї, заплюскотить прозора сільська річечка. Рідна земля голосом матері покличе додому і буде терпляче чекати повернення під свої шати безталанних дітей.

Неоціненим скарбом Старосинявщини були та залишаються талановиті, працелюбні, закохані у свій край подоляни. Серед них поети-земляки: Сердунич Любов Андріївна, Ярчук Володимир Миколайович, Цушко Сергій Вікторович, Осадчук Олександр Григорович та інші. З творчістю якими вас познайомимо на віртуальній виставці.

Творчість сучасних поетів, письменників рідного краю - безцінна. Слухаючи їх твори, ми ще більше розуміємо і відчуємо красу й неповторність рідної землі, навчаємось розуміти найголовніше – добро наших сердець, чесна праця й благородні діяння ніколи не пропадуть марно.

І розділ: Сторінки історії розповідають

«Пізнай свій край…себе, свій РІД, свій народ, свою землю - і ти побачиш шлях у життя. Шлях, на якому найповніше розкриваються твої здібності. Ти даси йому продовження, вторувавши стежину, із тієї стежини рушили у життя твої нащадки. І також будеш ти».

Г. Сковорода

Захар'єв В. Старосинявська громада: минуле і сьогодення: наук.- пізнавальне видання . - Хмельницький: ФОП Цюпак А.А., 2016 . - 48с. : іл.

Це видання є візитівкою нашого краю. Адже в ньому розміщена коротка інформація про Старосинявську об’єднану територіальну громаду, промисловість, сільське господарство краю, шкільну, дошкільну та позашкільну освіту в громаді, охорону здоров’я, культуру, релігійне життя Старосинявщини, історичну довідку з минулого краю та інформація про видатних уродженців краю

Поетична топоніміка. Поезія та проза про міста і села України: альманах / ред. - упоряд. Л.Сердунич.- Хмельницький : Видавець ФОП Цюпак А.А., 2015 .- 228 с.

До збірника увійшли художні твори про села, селища й міста України. У власних художніх творах і краєзнавчих доповненнях люди розкривають сторінки історії українських міст і сіл. Охоплено різні сфери життя населених пунктів у різні часи минувшини з погляду історії, літератури, географії, ономастики, фольклору…

Ревнюк П.Я. Нариси з історії села Ілятка в документах, спогадах, фотографіях та легендах / П.Я.Ревнюк .- Хмельницький : ФОП Крисюк , 2015.- 128 с.

Це книга, в якій вперше й ґрунтовно опубліковано історико-краєзнавче дослідження про одне з найстаріших сіл Старосинявського району. Автор П.Ревнюк, вчитель історії Ілятківської школи, використовуючи історичні та документальні джерела, розповів у нарисах історичні віхи й розвиток села Ілятка, його становлення, розквіт та трагічні сторінки, післявоєнну відбудову. До видання включено легенди й фольклор та народні звичаї і традиції краю.

Сердунич Л. «Городище над Іквою»: поема.- Хмельницький: НВП «Евріка» ТОВ, 2000. - 52 с.

Шанувальникам історії рідного краю буде цікаво познайомитись із поемою.Центральне місце в поемі займає образ Городища – давньоруського міста, розташованого на правому березі р.Іква - лівої притоки Південного Бугу.

Сердунич Л. «Столиця твого родоводу» (Історія села Теліжинці Старосинявського району Хмельницької області). – Хмельницький: ФОП Крисюк, 2015. – 308 с.: іл.

Історично-краєзнавче видання присвячене 865-ій річниці з часу найдавнішої (збереженої) літописної згадки про болохівське поселення Городець (Вали, Теліжинці, рідне село авторки), та 432-річчю з часу найдавнішої писемної згадки про село Теліжинці. До історично-краєзнавчої праці подільської письменниці-просвітниці Любови Сердунич увійшли дослідницькі статті, нариси, публіцистичні, фольклорні та художні твори про с.Теліжинці Старосинявського району від давніх часів до наших днів. На доступних джерелах розкриваються сторінки історії села. Видання багате фактичним матеріалом, цікавими гіпотезами, насичене спогадами односельців. Охоплено різні сфери життя села й різні часи минувшини з погляду історії, ономастики, фольклору, літератури... Минуле Теліжинців подано у контексті історичного поступу Поділля й України. Нове видання охоплює понад10 сторіч: від ХІ по ХХ, до наших днів.

Старосинявщина в історії та документах / автори-упоряд. Байдич В., Олійник Ю., Сологуб Л.- Хмельницький ФОП Мельник А.А., 2016 .- 304 с.

У цьому виданні вперше узагальнено історію Старосинявського краю з найдавніших часів до наших днів. Описано історичні віхи, епохи, події і постаті людей, які працювали, боролися й у щоденних буднях творили історію рідного краю і Батьківщини. До другої частини увійшли архівні документи і джерела з фондів Державного архіву Хмельницької області.

ІІ розділ: Літературна Старосинявщина

Краєзнавчі збірники

«Барва смерті - 33-ій»: статті, спогади, фольклор про голодомор / упоряд. Л.Сердунич. — Хмельницький: міська друкарня, 2004. - 66 с.

Видання містить спогади очевидців голодомору 1932-33 років, зразки усної народної творчості про голодомори в Україні, а також художні твори і статті автора-упорядника на тему голодомору.

«Вустами правди і болю»: фольклор періоду голодоморів /ред.- упоряд. Л.Сердунич.- Київ: Видавництво Сергія Пантюка, 2009, 2010. - 120 с.

До фольклорно-краєзнавчого збірника увійшли зразки усної народної творчості, народжені під час голодоморів в Україні, зібрані журналістом, краєзнавцем-просвітянкою.

Сердунич Л.А. Голосом Майдану. Поезія і проза/ упоряд. Л.Сердунич. - Вінниця: Т.П. Барановська, 2014. - 80с.

До збірника увійшли поетичні та прозові твори хмільничан про революційні події 2013-14 років та путинсько-українську війну 2014. Видання стане у нагоді шанувальникам історії, учителям і школярам, студентам і працівникам культури, журналістам та дослідникам.

Сердунич Л.«Зайдам - зась!»: Поезія , проза.- Хмельницький: Видавництво ФОП Цюпак А. А., 2016. — 80 с.: іл.

Нова книга місцевої поетеси і громадської активістки – це твори громадянської тематики. У цьому не великому за обсягом доробкові – великий біль за долю України.

Поезія

Розмай: альманах/ред.-упоряд. Л.Сердунич.- Хмельницький: Видавництво ФОП Цюпак А.А., 2010.- 68 с.

До альманаху увійшли твори членів Старосинявського районного літературного об’єднання «Джерелинка».

Видання стане у нагоді шанувальникам поезії, краєзнавцям, учителям і школярам, працівникам культури.

Село моє, ти – писанка подільська: альманах / ред. -упоряд. Л.Сердунич.- Видавництво Сергія Пантюка, 2009 .- 77 с.

Альманах представляє творчість одного села, що зростило плеяду обдарованих людей. Це - село Паплинці на Старосинявщині. До збірки увійшли твори поетів-початківців, композиторів, юних умільців, художників- молодих і старших за віком мешканців і вихідців з Паплинець, а також спогади старожилів.

Сердунич Л. «Душа не терпить порожнечі»: поезія.- Хмельницький: ПП Мельник А. А., 2005. — 89 с.

Захоплення красою і багатством рідної мови, історичним минулим Вітчизни, любов до України, до народних джерел, вболівання за чистоту людських стосунків, роздуми про сенс життя – головні мотиви поетичного доробку.

«ОдКРОВеннЯ»: вірші, оповідання, етюди.- Хмельницький: ПП Мельник А. А., 2007. — 140 с.

До книги увійшли твори про сутність життя, роздуми про людські стосунки. У віршах – соціальне звучання і цікавий світогляд, утвердження всього рідного, національного. А ще – сповідальне одкровення і щирість.

Стоян А. Впала на скроні пороша: поезії.- Хмельницький.: Вид. Сергія Пантюка, 2008 .- 140 с.

У поезії автор передав любов до рідного краю, річки Іква, життєдайне джерело-Христосів, «полинули весняні дзвони по землі», всміхнулося «ягодами гаряче літечко, ясне і гарне», розкинулися «хустки в садах осінніх», засміялася зима, розкошуючи, постали, наче живі, батько і мати, ці всі ті, хто був поруч, з ким жив і зустрічався, працював…

Цушко С. Граматика життя: поезії, замальовки.- К.: Унів. вид-во ПУЛЬСАРИ, 2013 .- 130 с.

У книжці автор виступає не лише як поет-лірик – у ній вміщено й гумористичні вірші, а також притчі, короткі замальовки і роздуми.

Цушко С. Один із вас. – К.: Універ. Вид-во Пульсари, 2013. – 320 с.

До книжки вибраного увійшли вірші автора зі збірок «Внутрішні монологи» (1993), “Слово»(1994), «Хор» (2004), «Сонце осені» (2010) і «Граматика життя» (2013), в яких поєднуються поезія і філософія, залюбленість у світ, уболівання за долю його і кожного з нас.

Цушко С. Сонце осені: вірші.- К.: Унів. вид-во Пульсари, 2010.- 184 с.

Книжка містить нові поезії, а також переклади з білоруської, грузинської, литовської та польських мов.

Цушко С. Хор. Партитура буття. -К. : Унів. вид-во Пульсари,- 2004.-159 с.

Книжка відображає нелегкий духовний поступ особистості в житті, що упродовж останніх років стрімко змінюється. Головна думка поезій – самотня людина беззахисна перед безліччю труднощів, просто знаходить опору, духовно міцніє і зростає в співдружності, яку створюють Хор-родина, Хор-громада і її найвищий вияв – Хор-народ.

Ярчук В. М. Відлуння літ : лірика / В. М. Ярчук. – Сімферополь: Доля, 2003. – 52 с.

Проста, тиха, спокійна поезія ввійшла до збірочки «Відлуння літ» (2003). Володимир Ярчук висіяв добірні зерна свого поетичного слова на ниву української літературної мови; вони щедро проросли на благодатному ґрунті. Про найпрекрасніше із почуттів – кохання – говорили, говорять і будуть говорити багато митців. Всі по-різному. Та Володимир Ярчук зумів віднайти свою особливу огранку вираженню цього почуття – це вірші. Саме вони підкреслюють неймовірну силу кохання. Закохана людина почувається щасливою і має горде відчуття своєї вагомості в суспільстві.

Ярчук В. М. Наперсток духмяного літа: лірика / В. М. Ярчук. – Хмельницький : Цюпак А. А., 2010. – 64 с.

Лірична збірка «Наперсток духмяного літа» (2010) – вагомий поетичний доробок, кожний рядок якого наскрізь пронизаний і сповитий життєстверджуючою, світлою вірою і надією у день прийдешній. Надзвичайно різноманітна палітра глибинних почуттів автора. Він закоханий у навколишній світ, у рідний край.

Ярчук В. М. На семи вітрах: лірика / В. М. Ярчук. – Хмельницький: Цюпак А. А., 2009. – 104 с.

Лірична збірка «На семи вітрах» (2009) – вибране з шести поетичних книг митця, починаючи з першої «Відлуння літ» (2003). Кожна з них – це знакова віха в неухильному леті поетичних дум. Збірка пронизана любов'ю до рідної України, до рідної землі, до природи… Як швидко мчать роки, але щоразу так хочеться повернутися у дитинство, до батьківського порогу... В єдине ціле усі збірки зв'язує витончене художницьке світобачення автора, розлоге словесне змалювання розкішної подільської природи, доповнене власними графічними ілюстраціями в кожній книзі – батьківська хата, став тощо.

Ярчук В. М. Цвіт незабудок: лірика / В. М. Ярчук. – Хмельницький: Цюпак А. А., 2008. – 64 с.

У виданні «Цвіт незабудок» (2008) автор лірично веде розповідь про свою кохану, про батьків-селян і жахливе голодне дитинство, а також про місто, яке стало дуже рідним. Поет щиро захоплюється красою своєї коханої, порівнює її з квіткою. І щемом у серці згадує своє дитинство, батьків. Інколи спогади підіймають настрій, а іноді навівають сум.

 

 

 

Аж серце крає, коли згадаю

Мого дитинства дивоцвіт.

В городах хату попід гаєм.

На кволих крилах злет в політ –

У даль незнаними шляхами,

Під поклик  світанкових чар

Гніздо лишаючи з батьками

Де гріє в попелі ще раз.

Ярчук В. М. У купелі суцвіття: поезія / В. М. Ярчук. – Хмельницький: Цюпак А. А., 2006. – 60 с.

Лірична збірка «У купелі суцвіття» (2006) – четверта книга Володимира Миколайовича. Уже з початкових рядочків перших віршів відчуваємо знайоме навіювання. Тут йдеться про єдність та гармонію людини з природою. Небо в системі образів завжди пов'язане із чимось духовно високим, небуденним, святковим.

 

Виставку підготувала: Раїса Олійник, бібліограф І категорії

КЗ "Старосинявська ЦБ", 2023 р.

Нові надходження
Акція

Рекомендуємо
ознайомитись

Акція

Архів
записів

Акція

Наші партнери

Старосинявська громада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
УБА
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Конструктор сайтов - uCoz -->

Наша адреса:

смт Стара Синява вул. Грушевського, 61

тел. (03850)2-03-30

e-mail: bibliosinyava@i.ua

Сайт://sinyava-cbs.at.ua

Графік роботи:

Щоденно з 9:00 до 18:00

Неділя з 9:00 до 17:00

Вихідний – субота

Остання середа місяця – санітарний день

Вхід адмін