Головна » 2020 » Июль » 6 » «Ой, зав’ю вінки та на всі святки»
«Ой, зав’ю вінки та на всі святки»

Свято Івана Купала або Іванов день - народне свято, присвячене літньому сонцестоянню. Купальська ніч відзначається з 6 на 7 липня. Зазвичай цей день проводили на природі і присвячували його святкуванню, магічним ритуалам, веселощам, гаданню та танцям біля багаття. Традиційно в Купальську ніч розпалювали вогнища і стрибали через них. Згідно з народним повір'ям, якщо перестрибне через вогнище закохана пара, що тримається за руки, - вони будуть разом до кінця життя. Якщо стрибне дівчина, то вона збереже молодість і красу

7 цікавих фактів про свято Івана Купала

Одне із наймістичніших свят, традиції якого збереглися до сьогодні. Неординарні, цікаві та навіть вражаючі факти про ніч з 6 на 7 липня.

1Найбільшим скарбом на Івана Купала є цвіт папороті. Той, хто знайде квітку, яка цвіте лиш одну мить, отримає неймовірну силу. Володар заповітної квітки розумітиме мову будь-якого створіння, зможе бачити заховані в землю скарби та матиме чудодійні можливості. Щодо цього висловилися вчені, та зауважили, що повір'я про цвіт папороті могла породити цікава особливість папоротевої рослини "страусове перо звичайне". Спороносні листки цієї папороті виділяють особливу ефірну олію, що може випромінювати слабке світло, яке за повір’ям йде від квітки.

2. Біля купальського вогнища збиралося все село. Жінок, які не з'явилися на святі, вважали відьмами.

3. В цю магічну ніч не можна вживати алкогольні напої. Вірять, що на тих, хто перехилить чарку, чекає доля алкоголіка.

4. Традиція стрибати через вогонь — виникла неспроста. Такий ритуал – не розвага, а метод очищення та ворожіння. Крізь багаття проганяли худобу, аби вберегти її від мору, а матері спалювали сорочки хворих дітей, щоб ті швидше одужали. Пари, стрибаючи через вогонь, тримаються за руки, якщо руки розірвуться — пара не одружиться, якщо ж навпаки – буде жити разом довго та щасливо.

5. На Івана Купала не можна було спати, оскільки нечисть також не дрімає, а намагається шкодити людям і їхній домашній худобі.

6. Люди всіляко захищалися від нечисті, зокрема розвішували в домівці та біля неї кропиву, любисток, полин, вербу та іншу зелень. Також розвішували дзеркала та навіть…подерті чоловічі штани.

7. Вважалося, що на Івана Купала будь-яка вода володіє цілющими властивостями. А тому, згідно з прикметами, прийнято купатися — так, можна було позбутися недуг.

З метою популяризації звичаїв та традицій українського народу в бібліотеці діє книжкова виставка «Ой, зав’ю вінки та на всі святки», яка знайомить про наймістичніше літнє свято Івана Купала. Серед підбірки  найбільш цікавими будуть книги: Стражний О.О. Український менталітет: Ілюзії. Міфи. Реальність; Поліщук Н.В. Час квітів; Товстуха Є. Чари зела чудодійного та інші. Ці книги – про ті дорогоцінні знання, які супроводжували покоління наших пращурів.

Переглядів: 249 | Додав: Світлана | Рейтинг: 0.0/0