Старосинявська центральна районна бібліотека

 • Flower power

  Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut

 • Golden sunset

  Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut

 • Flower power again

  Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut

 • Stormy coast

  Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut

 • Splash!

  Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut

Наша історія

Старосинявська центральна районна бібліотека створена у 1925 році.

В 1926 році почала діяти при райсільбуді і нараховувала 1590 примірників книг.

В роки Великої Вітчизняної війни бібліотека не працювала, фонд був знищений. В 1944 році відновила свою роботу,  зібрано в населення 340 та куплено 64 книги. З періодики бібліотека одержувала 7 назв газет. Обслуговувала книгозбірня на абонементі 96 та у читальному залі – 50 читачів. Бібліотека займала одну кімнату. Завідуючою бібліотеки працювала Коропчук Марія Василівна.

У 1945 році кількість книг збільшилась у два рази, і становила 896 примірників. На кінець 1945 року бібліотека одержувала 17 назв газет і 9 найменувань журналів.

У 1947 році в бібліотеці відкрито відділ дитячої літератури.

З лютого 1950 року колектив районної бібліотеки очолює Микола Макарович Макогонський. Бібліотека стала головною мистецькою установою району, здійснювала організаційно-методичну роботу в сільських бібліотеках. Фонд районної бібліотеки нараховував 4845 примірників. Мережа бібліотек району в ці роки розширюється до 38 бібліотек.

В дитячій бібліотеці виділено два абонементи : 1-3 та 4-8 класів, було введено дві штатні одиниці. З 1968 року на абонементі 4-8 класів працювала Костик Л.М., а з 1970 року на абонементі 1-3 класів Ганжул Г.М.

З метою підвищення кваліфікації працівники бібліотеки проходили курси в обласній бібліотеці, надавалась ними допомога при виїздах в сільські бібліотеки.

В 1979 році  районні та сільські бібліотеки були об’єднані в єдину централізовану бібліотечну систему на базі центральної районної бібліотеки з єдиним штатом, бюджетом, адміністративно-господарським керівництвом.

У Старосинявську централізовану бібліотечну систему увійшло 36 сільських бібліотек, центральна районна бібліотека для дорослих та районна бібліотека для дітей. Фонд на початок централізації становив 312000 примірників. У структуру ЦБС увійшли такі відділи : відділ обслуговування, методичний, комплектування й обробки літератури, відділ організації і збереження книжкового фонду. Придбана література відповідала запитам читачів, комплектування здійснювалось плановим замовленням за тематичними планами видавництва.

Особливу увагу приділяли пропаганді книги на виробничих ділянках, де організовувались книжкові виставки, зустрічі читачів з передовиками сільського виробництва, ввійшли в практику вечори – портрети, дні культури на тваринницьких фермах, у тракторних бригадах.

У бібліотеках району проводилась робота по популяризації   книжкових фондів. Чимало зусиль докладають завідуючі бібліотеками – філіями  Ярославська В.Н. (с.Адампіль), Осадчук Л.Ф. (с.Нова Синявка), Костенко К.І. (с.Івки), Подзігун Н.П.(с.Теліженці)., Заграйчук Л.О. (с.Дашківці),  Закревська Я.Ф. (с.Іванківці).,  Дрищук Ф.Ю. (с.Заставці), їх трудовий стаж – понад три десятки років.

Постійно приділялась увага вивченню, узагальненню та впровадженню передового досвіду роботи бібліотек – філій. З цією метою в районі створено школу передового досвіду по збереженню та використанню книжкових фондів на базі Теліженецької бібліотеки – філіалу .  Понад 40 років у цій бібліотеці працювала Подзігун Н.П..

У 1983 році всі бібліотеки  удосконалюють роботу щодо переведення фондів і каталогів на нові таблиці ББК.

З 1984 року  колектив центральної районної бібліотеки очолила Маліновська Галина Степанівна.

За останні роки в бібліотеках району поліпшилась краєзнавча робота, вона стала одним із пріоритетів бібліотечної діяльності. Повсякденно велася популяризація книг про рідний край, його природні багатства, економічні ресурси, героїчне минуле та сьогодення, про життя та діяльність наших земляків. Книги з краєзнавства були виділені окремо на стелажах,оформлялись книжкові виставки , полички. Регулярно проводились бесіди, перегляди нової літератури та ін.

Працівники районної бібліотеки збирають матеріали про видатних людей краю. Виготовили альбом «Наші земляки – Герої Радянського Союзу», підготовили серію буклетів «Золоті зірки Старосинявщини», в які ввійшли біографії та рекомендована література про Героїв  Радянського Союзу.

При бібліотеках – філіалах  створено 22 клуби та любительські об’єднання.  В районній бібліотеці для дітей діяв клуб «Калинонька».

В 1993 році  центральна районна бібліотека розширила свою матеріальну базу – розташовується в приміщенні районного Будинку культури на центральній вулиці селища, де функціонує і на нинішній день.

При ЦРБ започаткувала свою роботу літературно – мистецька вітальня «Зустріч з прекрасним» , яка запрошувала на свої засідання всіх, хто любить поезію, хто має поетичну душу, потяг до мистецтва, спілкування з цікавими людьми. Часті гості вітальні – Сергій Цушко, Любов Сердунич, Надія Сидоренко, Марія Муравіцька, Марія Молчанова, Тетяна Руса та ін. Відбулася презентація першого доробку Сергія Цушка «Внутрішні монологи».

У 1994 році на базі центральної районної бібліотеки проведене трьохденне заняття обласної творчої лабораторії працівників читальних залів бібліотек області на тему «Вдосконалення системи обслуговування читачів у бібліотеках».

В 1995 році відбувся у літературно – мистецькій світлиці «Зустріч з прекрасним» конкурс любителів поезії «Старосинявська весна - 1995», який переріс у щорічне свято любителів поезії.

З 1995 року центральна районна бібліотека впроваджує нові додаткові платні послуги: оформлення реєстраційних документів користувачів, користування літературою підвищеного попиту, нічний абонемент, видача складних бібліографічних довідок, складання (доопрацювання) списків літератури для курсових та дипломних робіт.

В 1996 році у мережі Старосинявської ЦБС змін не відбулось, усі працівники у кількісному складі залишились на своїх місцях. Але у зв’язку з недостатнім фінансуванням були переведені на неповний робочий день. З 1 липня по 1 грудня працівники знаходились у вимушеній неоплаченій відпустці. Комплектування бібліотек проводилось вкрай незадовільно. За 1996 рік всього надійшло 1436 прим. книг. З місцевого бюджету використано на придбання літератури 300 грн.,на підписку періодичних видань 1550 грн. Але незважаючи на всі  негаразди бібліотеки все ж таки продовжували обслуговувати населення книгами, проводили різноманітні масові заходи. Найцікавіші з них : тематичний вечір «Чорнобиль – наш біль, наш смуток» (с. Пасічна, с. Нова Синявка), свято поезії «Старосинявська весна – 2006» (ЦРБ), урок історичного портрету «Літописець і творець історії України» до 130 – річчя від дня народження М.Грушевського (ЦРБ).

Бібліотекарі району провели роботу по збору матеріалів про історію сіл району. Дані матеріали були надруковані на сторінках районної газети «Колос» у рубриці «Книга в газеті». Працівники центральної районної бібліотеки брали активну участь у підготовці до друку матеріалів науково - практичної конференції «Пилявецька битва 1648 року в історії України».

На початку 1997 року в зв’язку з аварійністю приміщення сільського клубу закрито бібліотеку в селі Яблунівка, книжковий фонд бібліотеки був переданий в Цимбалівську бібліотеку – філіал.

  В 1997 році у зв’язку з Постановою Кабінетів Міністрів України « Про мінімальні і соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні» в мережі ЦБС проходить скорочення.   Центральна районна  бібліотека знаходиться на бюджетному утримані району, закрито відділ комплектування і обробки літератури, відбулись зміни в штатному розкладі ЦБС, а саме з 37 бібліотек залишається 21 бібліотека. Бібліотеки, які не відповідали вимогам мінімальних соціальних нормативів в селах Липки, Олександрівка, Паньківці, Теліженці, Уласово – Русанівка, Карпівці, Подоляни, Чехи,Щербані, Івки, Ілятка, Буглаї, Дашківці, Миколаївка, Ожарівка зняті з державного реєстру і передані на утримання місцевих бюджетів сільських рад. Бібліотеки сіл Пилява і Олексіївка об’єднані в одну бібліотеку – філіал. Книжкові фонди закритих бібліотек передані на баланс сільських рад.

На 1.01.1998 року  книжковий фонд Старосинявської ЦБС зменшився на 102 000 прим. книг. Зменшилась кількість читачів, книговидачі і відвідування.

В 1997 та 1998 роки бібліотека переживає значні труднощі : заборгованість по заробітній платі, мале комплектування фонду. Незважаючи на труднощі бібліотека продовжувала працювати і залишатися духовною скарбницею для своїх читачів.

Знаменитою подією в житті бібліотеки стало святкування першого Всеукраїнського Дня бібліотек 30 вересня 1998 року. Цей указ був свідченням визнання державою важливої ролі бібліотек у суспільному житті. У день професійного свята був організований святковий вогник для працівників бібліотек ЦБС. Кращим бібліотекарям району було вручено почесні грамоти районної державної адміністрації.

В цей час активізувалася робота бібліотек по пропаганді літератури з історії нашого краю. Бібліотеки району взяли участь у проведенні обласного свята козацької звитяги « З твоєї пресвятої волі вовіки буде слава золота».

З березня 1999 року всі працівники районних бібліотек переведені на повні ставки, сільські бібліотекарі – на 0,5 ставки. До послуг жителів району крім державних бібліотек діє сітка нестаціонарних форм обслуговування : клуби –бібліотеки, бібліотечні пункти.

В цей період в бібліотеках району проводилась певна робота по краєзнавству, створено краєзнавчі куточки, оформлено виставки народних умільців та ін. В районній бібліотеці розпочата робота по створенню картотеки знаменитих та пам’ятних дат району та банку даних Поділля. В районній бібліотеці діє літературно – мистецька вітальня « Дотик до душі», на засідання якої запрошуються люди різних професій, яких об’єднує поезія, а також діє клуб за інтересами «Порадник».

В 2001 році директором централізованої бібліотечної системи призначено Іванець Ольгу Миколаївну.

  В цьому  році при центральній районній бібліотеці створено Центр регіональної інформації, головним завданням якого є акумуляція усіх знань, інформації про регіональні та нормативно – правові акти, прийняті органами місцевої влади та надання їх у користування населенню. Забезпеченню прозорості прийняття рішень місцевими органами влади сприяє постійно – діюча книжково – фактографічна виставка «Бібліотека і влада : грані співпраці». В кожній сільській бібліотеці створено куточки регіональної інформації « Місцева влада інформує».

              В 2004 році на виконання рішення п’ятої сесії районної ради від 4 лютого 2003 року № 11 «Про передачу бюджетних установ з районної комунальної власності у сільську, селищну комунальну власність» та наказу № 3 від 16 липня 2004 року по Старосинявській ЦБС «Про звільнення по переводу бібліотечних працівників сільських бібліотек – філіалів Старосинявської ЦБС» передано на сільські ради штати і зроблено відповідні зміни у штатному розписі ЦБС. 

В кінці  2004 року для районної бібліотеки придбано один комп’ютер, який встановлено в методично – бібліографічному відділі. 

В 2005 році розпочато роботу по створенню повнотекстової  Бази Даних . « Видатні люди районну».   В цьому ж році придбано для ЦРБ принтер і сканер за спецкошти.

В 2006 році в рамках програми «Обласна бібліотека – бібліотекам села» Хмельницька обласна наукова бібліотека ім.. Островського провела огляд - конкурс на кращий сценарій масового заходу. За результатами конкурсу сценарій методиста Старосинявської ЦБС години пам’яті жертв голодомору 1932 -33 рр.  «Не згасни, свічко пам’яті»  увійшов у збірник кращих сценаріїв масових заходів «Бо ти на Землі – Людина…». 

В 2007 році протягом року до бібліотек ЦБС надійшло 2510 примірників видань.

В 2008 році для центральної  районної бібліотеки  придбано 1 комп’ютер,  принтер , а також підключено до мережі ІНТЕРНЕТ. Користувачі відчули перевагу нових послуг : електроні копії документа, розмноження інформації, консультації щодо роботи в мережі, особливостей пошуку, відбору, збереження необхідної інформації.

Бібліотеки району взяли участь у Всеукраїнському конкурсі молодіжної творчості «Легенди рідного краю». Центральна  Районна бібліотека нагороджена подякою за участь в конкурсі від директора обласної бібліотеки для юнацтва Таньчук Т.М. 

У 2009 році бібліотеки району брали участь у всеукраїнському конкурсі творчих робіт молоді « Я –патріот». 

Протягом року до бібліотек надійшло 2287 примірників видань. Бібліотечний фонд поповнювався за рахунок різних джерел. 

У 2010 році ЦРБ  святкувала 85 років заснування бібліотеки. Свято «Бібліотека – джерело духовності, скарбниця людських думок»  відбулося в читальному залі. Колектив  бібліотеки  нагороджений грамотою від Старосинявської районної ради за значний внесок в розвиток духовності, високий професіоналізм та з нагоди 85 – тої річниці заснування бібліотеки.

Для бібліотеки придбанно 2 кафедри видачі літератури,  1 журнальний столик, доріжка (спонсорська допомога) . На сьогодні в районній бібліотеці трудяться справжні фахівці бібліотечної справи : провідний методист Н. Шамрай, бібліограф І категорії Р.Олійник, провідний бібліотекар Н.Налитко, заввідділом обслуговування Н.Лукачек, бібліотекарі І категорії Н.Данілкович та С.Васильчук, художник – оформлювач О.Зваричук. 

З метою підвищення кваліфікації працівників сільських бібліотек щомісяця проводились методичні дні.

У 2011 році бібліотеки брали участь у обласному огляді - конкурсі на кращого дорослого читача «Так! Я читаю!», в якому читач Я.Козельський здобув перше місце  серед читачів області у номінації «Найкращий читач центральної районної бібліотеки».    

Основним завданням бібліотек є обслуговування користувачів, забезпечення їх інформацією та книгою, формування та збереження бібліотечного фонду, піднесення ролі бібліотеки в суспільному і особистому житті кожного громадянина.

Протягом  2012  року центральна районна бібліотека створила власний веб-сайт,  працювала над  розміщенням інформації про проведені масові заходи, роботу відділів бібліотеки та сільських бібліотек.

Адреса сайту – www. sinyava-cbs.at.ua

Інформація про  роботу  розміщувалась на сайтах Старосинявської райдержадміністрації та районного радіомовлення «Вісник». Центральна районна бібліотека зареєструвалась в соціальній мережі Фейсбук.

У листопаді 2012 році  центральна районна бібліотека та 3 філії : районна бібліотека для дітей, Новосинявська та Олексіївська сільські бібліотеки  взяли участь у конкурсі "Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІУ» у рамках програми «Бібліоміст».

У 2013 р. завдяки співпраці з благодійним фондом «Розвиток рідного Поділля» придбано 12 стільців та фотоапарат.

Інформація про  роботу бібліотеки розміщується на сайтах «Стара Синява LIVE». ЦРБ зареєструвалась в соціальній мережі  Однокласники.

В бібліотеці підключено WI-FI.

В 2014 році пріоритетами діяльності бібліотеки стало відзначення 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка, проведено літературно-мистецьке свято «Кобзарю, знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон».

Велику увагу приділяли роботі з відзначення 70-річчя визволення України, в читальному залі проведена  естафета пам’яті «Слава визволителям України».

У березні в  відбувся круглий стіл «Магдебурське право-креатура минувшини», з нагоди надання Магдебурського права Старій Синяві.

 Проведено ряд заходів присвячених героїзму захисників України в зоні бойових дій на сході держави, відбулись презентації книг Т.Бондарчук «Кохання, розстріляне снайпером», збірки поезій «Материнська молитва. Українки – героям Майдану».Бібліотекарі ЦРБ взяли участь у благодійних акціях по збору коштів для придбання бронежилетів для воїнів АТО,  продукти харчування та пального.

В жовтні проведено акцію «Бібліотека - територія єдності», присвячену Дню селища та Дню українського козацтва.

Протягом року бібліотека надавала послуги внутрішньо переміщеним особам ( ВПО). До уваги користувачів створена Дорожня карта, в якій надрукована інформація про всі необхідні служби.

Веб-сайт ЦРБ протягом року наповнювався новими інформаційними матеріалами, цікавими для користувачів та бібліотекарів. Для користувачів бібліотека надає нові послуги через соціальні мережі Інтернет, віртуальні послуги та  послуги по е-урядуванню. 

Нові надходження
Акція

Рекомендуємо
ознайомитись

Акція

Архів
записів

Акція

Наші партнери

Старосинявська громада
Старосинявська районна державна адміністрація
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
УБА
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Старосинявська селищна рада
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Конструктор сайтів - uCoz -->

Наша адреса:

смт. Стара Синява вул. Грушевського, 61

тел. (03850)2-03-30

e-mail: bibliosinyava@i.ua

Сайт:http://sinyava-cbs.at.ua

Графік роботи:

Щоденно з 9:00 до 18:00

Неділя з 9:00 до 17:00

Вихідний – субота

Остання середа місяця – санітарний день

Вхід адмін